شیخ ابوالحسن خرقانی: " هركس به اين سرای درآيد،نانش دهيد و از ايمانش مپرسيد."

 

مبنای مالکیت – کار

مبنای مالکیت در اسلام کار است .  و مالکیت بر سه نوع است :  مالکیت خصوصی – عمومی و دولتی .

« ثروت خصوصی : مانند هر مالی که از  کار خاص بشری بوجود  آمده یا شکل  گرفته ، جزء  ثروتهای خصوصی بشمار می رود مانند منسوجات و...

ثروت  های عمومی : اموالی که دست بشری در آن دخالتی نداشته ، مانند  زمین – که زمین جزء مالکیت خصوصی در نمی آید . کار باعث می شود کار گر در زمین حقی پیدا نماید ...»(اقتصاد ما ص 442 )

مارکس  می گفت : ارزش کالا بر حسب مقدار  کاری است که در تو لید آن مصرف شده است . قانون کمونیسم کاررا علت مالکیت می دانست نه مالکیت فرد .

   « در قانون سوسیالیسم کار علت ارزش ماده است ،و در نتیجه باعث می شود که کارگر مالک ارزش ماده  شود . در قانون اسلامی کار پایه مالکیت  کار گر نسبت به ماده است نه پایه ارزش آن » (همان ص 431 ) توجه به این امرضروری است  که برای تولید کالا در تکنو لوژی امروز، کار بدان صورت کلاسیک مطرح نیست بلکه ابزار کار و تکنولوژی دخالت یافته ، قابل بحث و اهمیت است .

   در اسلام  تکاثر و احتکار  ثروت  ممنوع گردیده است  و زمین زراعی را نمی توان برای مدتی (که قانون در جامعه تعیین می کند )  معطل گذاشت  و یا حتی نمی توان در اموال شخصی اصراف و تبذیر نمود وهمه این محدودیت ها  به دلیل آن است  که اسلام یک نگاه به کل  " اجتماع  " دارد .که نگاهی اشتراکی و مردمی  است . انسان در اجتماع اسلامی بعنوان یک شهروند همچنانکه برای منافع خود در تلاش است  به منافع  اجتماع  نیز می نگرد .

 بااین نگاه و بر این باور دینی ، برای به اجراء در آوردن  اقتصاد  دینی مجبوریم  تغییرات  و تحولات  و اصلاحات زیادی  در قالب های  فکری و اقتصادی  و اجتماعی  انجام دهیم ! و مجبوریم پیش از همه التزام به قوانین و فرهنگ  خدا گونه  زیستن را بیاموزیم و این کار شدنی نیست مگر دررفتارو باور و رعایت  حقوق مدنی همدیگر و در باور دینی  برای بر قراری عدالت ، مساوات بر الگوی قسط  و ترازو تلاش کنیم .

    دانستیم که اسلام  مانع مالکیت نیست  اما زیر بنای مالکیت " تو حید" است  و توحید با خود بار یگانگی ، رعایت عدالت  در اجتماع دارد که از جمله این ابزار " کار " است که مبنایی برای مالکیت   می گردد.بنابر این  اگر مالکیت خصوصی  - شخصی  منشائی  استثمار گرایانه  و آسیب به دیگری نداشته باشد  و التزام به عملی نمودن  بینش توحیدی در آن باشد (که حدود آنرا شرع و احکام وقوانین مشخص می کنند )مباح  و پذیرفتنی است .

   با اینحال خواننده محترم متوجه شد که در اعتقاد مالک اصلی خداست و اما وقتی به انسان می رسیم مالکیتش زمینی می گردد. ثروت و سرمایه از آن جهت نکوهیده شده است که همیشه در کنار کاخ ، کوخی بوده است و الا در یک اجتماع دینی  که همه ثروتمند باشند از خواست های ایده آلی دین نیز است .حضرت عیسی  نبی فرمود « هر کس که بخواهد میان شما بزرگ جلوه گر شود ، کافی است که خادم  شما باشد ، (حرکاتی که خود   در  بین مردم انجام میداد ) گذر شتری از سوراخ سوزن ، ساده تر  از داخل شدن  یک سرمایه دار به ملکوت خداوند  است » و ابوذر می گفت :« اگر شتری بابار از سوراخ  سوزنی  عبور کرد یک سرمایه دار نیز می تواند به بهشت برود » این  روایات بیانگر واقعیتی در اجتماع است که هر کس ثروت بیشتری داشت ، انحراف و خطای او نیز می تواند بیشتر گردد.

   محمد باقر صدر علت افزایش فقر و بینوائی را بدان علت می داند که :« جامعه سرمایه داری در کنار مالکیت  خصوصی اصل مالکیت عمومی را مردود شمرده است و باور ندارد که لازم است که تصرف مالکین نسبت به اموالشان در دایره خاصی محدود باشد ... » (اقتصاد ما ص 255)

   در خصوص کشمکش فقیر  وغنی در صفحات بعد بیشتر  صحبت خواهیم نمود . اما آنانی که در ریاضت خود به  تقبیح ثروت  نشسته اند تصور غلطی  دارند . تقبیح اسلام از دارائی ، حرص و طمع  و دنیا طلبی است  که امام علی فرمود :«دارایی  مایه و  پایه شهوتها  وخواهشها است »(نهج البلاغه  55) اما همین عامل  که انسان رااز ملکوت اعلی یا بهشت برین دور می دارد ، می تواند مایه  و وسیله نجات  و رستگاری  جاودانه انسان گردد  همچنانکه امام  فرمود :« ایمان  رابا صدقه  حفظ کنید » ( البته  صدقه  به معنی  بخشیدن  قسمتی از مال خود به نیازمندان )

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم مرداد 1389ساعت 13:44  توسط يونس .م | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
زندگی عرصه ی یکتای هنرمندی ماست-هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود - صحنه پیوسته به جاست - خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

پیوندهای روزانه
گنجـــــــــــــــــور
رادیوگلها
دانلود کتابهای صوتی
ویکی پدیا
لغت نامه دهخدا
داوری -روزنامه های صبح
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
بهمن 1393
دی 1393
آبان 1393
مرداد 1393
تیر 1393
خرداد 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
دی 1392
آذر 1392
مرداد 1392
خرداد 1392
دی 1391
آذر 1391
مهر 1391
شهریور 1391
مرداد 1391
تیر 1391
خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389
آرشيو
آرشیو موضوعی
نقاشي هايم
مقالات
خاطرات روزمرگی
عکس هایم از طبیعت کوهستان گیلان
نكته ها
سلسله نوشتاردرباره مالکیت در اسلام
عكس هايم از موضوعات مختلف
جهان سياست
با شاعران
مسائل روز (مناسبت ها )
تشيع
هنــــــــــــــــر
تاملی در رسالت روشنفکران
نقد و بررسی
پیرامون دین و دینداری
بازگشت به قرآن
کالبد شکافی اجتماعی
متفرقه (موضوعات متفاوت)
درسی از تاریخ
مبانی اعتقادی
پرسش و پاسخ
پیوندها
کـــــــــــوهیار
روستای پامسار
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM